امروز : چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ می باشد.

پزشکی و سلامت

اوقات شرعی تهران

حدیث روز

حدیث موضوعی

ویدئو روز

آمار سایت

دعاهایی که عالمان دینی در لحظه تحویل سال می خوانند

دعاهایی که عالمان دینی در لحظه تحویل سال می خوانند

در متن زیر به دعاهایی که عالمان دینی در هنگام تحویل سال می خوانند، می پردازیم.

 به گزارش  سینماخبر،در فرهنگ دینی ما دعاهای مختلفی برای امور متفاوت زندگی انسان مورد سفارش قرار گرفته است.

دعا
بخشی از دعاهای مورد تاکید در فرهنگ دینی ما مربوط به دعاهای آغاز سال جدید است که در این میان عالمان دینی نیز دعاهایی را به هنگام تحویل سال و آغاز سال جدید می خوانند.
 ادیب یزدی: خواندن ۳۶۵ بار دعای تحویل سال و قرائت دعای «مشلول» 
حجت‌الاسلام مرتضی ادیب یزدی از خطبای مشهور با اشاره به اینکه دعای «یامقلب القلوب و الابصار» از امام صادق علیه‌السلام روایت شده است، بیان داشت: مستحب است که این دعا در لحظه تحویل سال به تعداد روزهای سال خوانده شود، همچنین دعاهای متعددی برای لحظه تحویل سال ذکر شده است که از جمله دعای «مشلول» است.
وی افزود: «مشلول» فردی شل بوده است که نزد امیرالمؤمنین علیه‌السلام آمد و امام (ع) این دعا را به این فرد آموخت و نتیجه گرفت، لذا این دعا در لحظه تحویل سال بسیار مجرب است.
حجت‌الاسلام ادیب یزدی با بیان اینکه در لحظه تحویل سال دعای «یا مقلب القلوب و الابصار» و دعای «مشلول» را می‌خواند، ابراز داشت: از جمله دعاهایی که در این لحظه می‌خوانم، قرائت بخشی از آیات سوره «یس»؛ «وَالْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّى عَادَ کَالْعُرْجُونِ الْقَدِیمِ، لَا الشَّمْسُ یَنبَغِی لَهَا أَن تُدْرِکَ الْقَمَرَ وَلَا اللَّیْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَکُلٌّ فِی فَلَکٍ یَسْبَحُونَ» و سه آیه آخر سوره حشر که مربوط به سال نو است را انجام می‌دهم.
ثمری: دعایی که اهل بیت (ع) سفارش کردند را می‌خوانم
حجت‌الاسلام علی ثمری درباره دعای خود در لحظه تحویل سال، خاطرنشان کرد:‌‌ همان دعایی که اهل بیت علیهم‌السلام فرمودند «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَالْأَبْصَارِ» را می‌خوانم، چرا که در «حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» همه چیز نهفته است، برای اینکه کسی به أَحْسَنِ الْحَالِ برسد، آنجایی که خدا بخواهد، حضور دارد و آنجایی که پرودگارش دوست ندارد، حاضر نخواهد شد.
حسینی بوشهری: دعا برای سلامتی امام زمان (عج) و پیشتاز بودن ملت ایران
آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری با اشاره به اینکه در زمان نحویل سال،‌‌ همان دعایی که همه مردم می‌خوانند را قرائت می‌کنند، ابراز داشت: دعا برای عاقبت به خیری، برای سلامتی خود و جامعه اسلامی، عزت و شکوه و عظمت جامعه اسلامی و انقلابی، همچنین دعا برای سلامتی کسانی که به گردن ما حق دارند را در لجظه تحویل سال انجام می‌دهم.
وی افزود: دعا برای سلامتی امام زمان (عج) و سلامتی رهبر فرزانه انقلاب و سلامتی همه کسانی که در بیداری و نگهداری اسلام و انقلاب نقش کلیدی دارند، جز مسائلی است که مطرح می‌شود و همچنین دعا برای اینکه ملت ایران در همه عرصه‌ها پیشتاز باشد.
خاتمی: خواندن دعای مورد سفارش امام صادق (ع) 
آیت‌الله سید احمد خاتمى نیز خواندن دعای تحویل سال «یا مقلب القلوب الابصار» که مرحوم مجلسی در کتاب «زادالمعاد» از امام صادق علیه‌السلام نقل کرده است، انجام می‌دهند.
رجبی: آرزوی توفیقات معنوی و مادی برای ملت‌های مسلمان
حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی با تاکید بر اصل توجه به خدای متعال، خاطرنشان کرد: خواندن دعای «یا مقلب القلوب الابصار» و آرزوی توفیقات معنوی و مادی برای همه ملت‌های مسلمان، امید به اینکه سال جدید سال ظهور حضرت بقیه‌الله (عج) باشد و همچنین پیروزی ملت مسلمان را از خداوند مسئلت می‌کنم.
سالک: درخواست عاقبت به خیری توأم با آرزوی شهادت
حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک درخواست از خداوند برای تعجیل حضرت مهدی (عج)، سلامتی مقام معظم رهبری و عاقبت به خیری توأم با شهادت را جزو دعاهای خود در لحظه تحویل سال برشمرد.
طباطبایی: هر کسی دعای خاص خود را دارد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی استاد اخلاق با اشاره به اینکه دعای تحویل سال را در لحظه نو شدن سال می‌خواند، بیان داشت: مهم‌ترین نقشی که این دعا در زندگی ما دارد، تغییرات انسان است، اگر انسان تغییر نکند، همیشه در زندگی خود با تفکرات منفی یا منفی بافی و تصورات غلط یا ذهنیات بریده از واقعیات دارد، چنین افرادی به اموری که شدنی نیست یا اموری که چندان مهم نیست وقت می‌گذارند و جواب نمی‌گیرند.
وی افزود: نتیجه این می‌شود که فرد در غم و افسردگی یا در اندوه ناشندنی‌ها یا غم شدنی‌ها که مطابق میل غلطشان نبوده است، اگرچه خیر او بوده است، چنین آدمی می‌گوید که سال نحسی بوده است، در صورتی که باید با دید عاقلانه و دیدگاه سالم سال بسیار گورایی بوده است.
این استاد اخلاق اظهار داشت: این مسئله مانند وجود درد در آدمی است، در حالی که خیلی از افراد درد را بد می‌دانند، با این وجود درد شیپوری در بدن و از الطاف الهی است، اگر فردی فاقد حس درد باشد، بسیاری از آسیب‌ها را متوجه نمی‌شود و ممکن است کلیه یا کبد او فاسد شود.
وی در پاسخ به این سوال فارس که در لحظه تحویل سال چه دعایی می‌کند، بیان داشت: هر کسی دعای خاص خود را دارد و با توجه به حال، اوضاع و احوال خود باید دعا کند.
کعبی: حضور در اماکن متبرکه و دعا برای فرج امام زمان (عج) 
آیت‌الله عباس کعبی  با بیان اینکه در لحظه تحویل سال به ائمه اطهار توسل می‌کند، اظهار داشت: معمولاً در جوار حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) یا در جبهه‌های نور مثل شلمچه در لحظه تحویل سال حاضر می‌شوم و دعایم در لحظه تحویل سال، فرج امام زمان (عج) است، چرا که با فرج امام عصر ارواحناه فداه خواسته‌های مشروع امت اسلامی حاصل می‌شود و همچنین یاد می‌کنم از امام و شهدای والامقام اسلام که این برکان انقلاب ناشی از وجود آنهاست.
وی ادامه داد: برای طول عمر با عزت رهبری، وجود ایرانی سرافراز و پیشرفته، حل مشکلات مردم، همچنین دعا برای شفای مریضان و رحمت اموات در لحظه تحویل سال دعا می‌کنم.
نقویان: طلب عافیت و سلامت جسم و روان
حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر نقویان از خطبای توانمند و کار‌شناس دینی با بیان اینکه دعای تحویل سال «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَالْأَبْصَارِ، یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ، یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَالْأَحْوَالِ، حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» بهترین دعاست، ابراز داشت: اینکه انسان از خدا بخواهد به او بهترین حال‌ها را نصیب کند تا در سایه آن به قول «سهراب سپهری» جور دیگری خواهد دید.
وی با اشاره به اینکه انسان در پرتو دعای «حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» بهترین را از خداوند مسئلت کند، در خصوص دعای خود در لحظه تحویل سال، اظهار داشت: عافیت سلامت جسم، روح و روان بهترین درخواستی است که انسان می‌تواند از خدای خود داشته باشد.
میزان

ارسال نظرات

آخرین مطالب

جهت عضویت در کانال تلگرام کلیک نمایید